Neustále rosteme

Za poslední tři roky se počet ligových družstev FLORBAL NÁCHOD zdvojnásobil. Zatímco do ročníku 2017/2018 jsme přihlásili osm ligových družstev, B strukturu jsme měli vytvořenou pouze ve Starších žácích a v Mužích a tým Přípravky jsme neměli vůbec, o tři roky později přihlašujeme do ligových soutěží dvojnásobný počet družstev, ve Starších žácích a v Mužích dokonce tři družstva a týmy Přípravky máme hned dva. O takový kus jsme se za poslední tři roky posunuli.

Co nejvíce zápasů pro všechny

V Náchodě jsme si vždy zakládali na tom, aby naši hráči měli možnost odehrát co nejvíce zápasů. I v nadcházejícím soutěžním ročníku počítáme s tím, že talentovaní hráči budou nastupovat hned za dvě družstva naráz. Díky šestnácti družstvům můžeme garantovat skvělé herní vytížení nejen všem našim současným, ale i nově příchozím hráčům. O možnost účastnit se zápasů a turnajů nebude nikdo ochuzen - bez ohledu na výkonnost. Myslíme i na nově příchozí, kteří přijdou v nadcházejících měsících v rámci probíhajících náborů. A také na kluky a holky z akademií v Polici nad Metují a Chvalkovicích.

Dlouhodobá koncepce rozvoje hráče

Přihlašování družstev zapadá do dlouhodobé koncepce rozvoje hráče - vychází z obecně uznávané koncepce LTAD (Long Term Athlete Development). Ta vymezuje vývoj sportovce pěti fázemi - Začátek, Základy, Učení se trénovat, Učení tréninku a Trénink pro výsledky. Zhruba od věku 13 let v ní najdeme i druhou větev - Sport pro život - určenou těm, kteří nemají takové sportovní ambice, ale chtějí se florbalem hlavně bavit. I na ty myslíme - pro ně je naše nevýkonnostní složka.

A takto to vypadá, když převedeme koncepci LTAD na náchodskou strukturu:

První tři etapy sportovního rozvoje - Začátky, Základy a Učení se trénovat - probíhají v Akademii Náchod. Poslední kategorií Akademie Náchod jsou Starší žáci spadající do fáze Učení tréninku - zde již dochází k rozdělení do výkonnostní a nevýkonnostní větve. V té výkonnostní nastupují ambiciózní hráči, jejichž cílem je se neustále sportovně rozvíjet a stát se TOP výkonnostním hráčem. V té nevýkonnostní nastupují ti méně ambiciózní, kteří však mají florbal rádi a chtějí se jím bavit i nadále. FLORBAL NÁCHOD je klub pro všechny - myslíme jak na ty ambiciózní, tak na ty, kteří se chtějí florbalem bavit.

Jaké ligové soutěže přihlašujeme?

Do soutěžního ročníku přihlašujeme do ligových soutěží 16 družstev - z toho tři v kategorii Muži a 13 družstev mládežnických. Zároveň přihlašujeme pro elitní mužský tým Pohár Českého florbalu.

MUŽI A - NÁRODNÍ LIGA MUŽŮ

 • Elitní tým bude nastupovat stejně jako loni v Národní lize, o tom zda na východě nebo na západě unie teprve rozhodne. Mužský elitní tým je určen pro výkonnostně nejlepší hráče náchodského florbalu.

MUŽI B "U23" - REGIONÁLNÍ LIGA MUŽŮ

 • Mužský B-tým bude nastupovat stejně jako loni v nejvyšší regionální soutěži. Družstvo je primárně určeno pro méně vytížené hráče Mužů A, pro ambiciózní hráče, kteří zde získají herní praxi a pro elitní Juniory.

MUŽI C - KRÁLOVÉHRADECKÁ LIGA MUŽŮ

 • Muži C budou stejně jako loni nastupovat v Královéhradecké lize. Družstvo je určeno pro všechny hráče kategorie Muži, kteří již nemají sportovní ambice, ale florbalem se chtějí bavit i nadále.

JUNIOŘI A - 2. LIGA JUNIORŮ

 • Junioři A budou v rámci Královéhradeckého a Pardubického kraje nastupovat v nejvyšší regionální soutěži, která bude v nadcházející sezóně hrána košově. To zajistí, že se budou měřit s podobně výkonnostně silnými celky. Toto družstvo je primárně určeno jako doplněk zápasů pro elitní Dorostence a pro Juniory s menší herní praxí, mohou v něm však nastoupit i ostatní Junioři.

JUNIOŘI B - 3. LIGA JUNIORŮ

 • Junioři B budou nastupovat v rámci Královéhradeckého a Pardubického kraje ve 3. lize juniorů. Družstvo je určeno pro hráče náchodské nevýkonnostní složky ročníku narození 2002-2005.

DOROST A - 1. LIGA DOROSTENCŮ

 • Elitní dorostenecký tým bude stejně jako loni nastupovat v nejvyšší celostátní dorostenecké soutěži, která bude opět hrána košově. O tom, do jaké skupiny bude Náchod zařazen, unie teprve rozhodne. Družstvo je primárně určeno pro výkonnostně nejlepší a ambiciózní Dorostence, lze však očekávat, že zápasy okusí také někteří výkonnostně silní Starší žáci.


DOROST B - 3. LIGA DOROSTENCŮ

 • Druhý dorostenecký tým bude nastupovat ve 3. lize dorostenců. Toto družstvo je primárně určeno pro hráče z akademií Police nad Metují a Chvalkovice, vedle nich však v rámci získání větší herní praxe budou nastupovat také náchodští Starší žáci.

STARŠÍ ŽÁCI A - LIGA STARŠÍCH ŽÁKŮ, SKUPINA 4

 • První tým Starších žáků bude stejně jako loni nastupovat v Lize starších žáků hrané košovým systémem. V ní se bude měřit s podobně silnými celky z Královéhradeckého a Pardubického kraje.

STARŠÍ ŽÁCI B - LIGA STARŠÍCH ŽÁKŮ, SKUPINA 4

 • V Lize starších žáků hrané košovým systémem bude nastupovat i náchodské družstvo "B". Košový systém, který přinese i našemu druhému týmu vyrovnané zápasy, je pro náš druhý tým Starších žáků tím nejlepším.

STARŠÍ ŽÁCI C - PŘEBOR STARŠÍCH ŽÁKŮ

 • Poprvé v historii přihlašujeme také Starší žáky C. Hráči budou nastupovat v přeboru na "malém" hřišti 3+1 a družstvo bude určeno primárně hráčům z akademií v Polici nad Metují a Chvalkovicích.

MLADŠÍ ŽÁCI I - LIGA MLADŠÍCH ŽÁKŮ 5+1, SKUPINA 4

 • Mladší žáci budou nastupovat ve dvou soutěžích. V té první na "velkém" hřišti 5+1 poměří síly se soupeři z Královéhradeckého a Pardubického kraje.

MLADŠÍ ŽÁCI II - LIGA MLADŠÍCH ŽÁKŮ 3+1/3+1, SKUPINA 4

 • Vedle "pětkové" soutěže budou Mladší žáci pro zvýšení herní praxe nastupovat také na dvou "malých" hřištích 3+1. O herní vytížení tak budou mít náchodští Mladší žáci postaráno. V této soutěži poměří síly s protivníky z Královéhradeckého kraje. 

MLADŠÍ ŽÁCI III - LIGA MLADŠÍCH ŽÁKŮ 3+1/3+1, SKUPINA 4

 • Na dvou "malých" hřištích bude v lize Mladších žáků nastupovat ještě jedno družstvo - to však bude primárně určeno pro hráče z akademií v Polici nad Metují a Chvalkovicích a také pro náchodské Elévy, kteří si tak budou moci zahrát zápasy navíc.

ELÉVOVÉ - KRÁLOVÉHRADECKÁ LIGA ELÉVŮ

 • Elévové budou stejně jako loni nastupovat v rámci Královéhradeckého kraje v Královéhradecké lize Elévů.

PŘÍPRAVKA RYTÍŘI - KRÁLOVÉHRADECKÁ LIGA PŘÍPRAVEK

 • Tým Přípravek bude určen našim nejmladším. Ti budou stejně jako loni nastupovat proti soupeřům z Královéhradeckého kraje. Do této soutěže přihlašujeme dvě družstva - družstvo Rytířů a družstvo Medvědů.

PŘÍPRAVKA MEDVĚDI - KRÁLOVÉHRADECKÁ LIGA PŘÍPRAVEK

 • Tým Přípravek bude určen našim nejmladším. Ti budou stejně jako loni nastupovat proti soupeřům z Královéhradeckého kraje. Do této soutěže přihlašujeme dvě družstva - družstvo Rytířů a družstvo Medvědů.