„Jde o to, dát dětem možnost sportovat"

Ahoj Tomáši, hned na začátku rozhovoru začneme možná jednou z nejtěžších otázek. Jaké jsou možnosti udržet děti v pohybu na dálku i v době, kdy se netrénuje a na školách nesportuje?

Důležité je udržovat s dětmi co největší kontakt a ukázat jim, že i v této nepříznivé době lze něco dělat a najít na tom i kapku pozitiva. Nakonec když dětem dáte možnost, že lze sportovat doma, a to prostřednictvím online tréninku, tak jsou za to rádi a převážná většina se zapojí.

Současná epidemie hodně narušuje práci s mládeží, jak momentálně probíhají tréninky?

Současně pro mladší kategorie probíhají tréninky zábavnou formou, kde se zaměřujeme na všeobecně – sportovní rozvoj, tak i o rozvoj florbalových dovedností. Pro starší kategorie se zaměřujeme více na kondiční složku, tak by si udrželi nějaký základ do nadcházející sezony.

Dále máme pro naše členy a veřejnost další dva projekty, kde mohou rozšiřovat svoji fyzickou zdatnost a rozvíjet všeobecnou sportovní průpravu. 

O všech aktivitách klubu, které se musely přesunout do online prostředí, jsme fanoušky již informovali. Jak jsou podle tebe důležité právě zmiňované online tréninky?

V této době je obzvlášť důležité mít nějaký pravidelný návyk. Všechny děti jsou zavřeny doma a hledají nějaké rozptýlení a je dobré, že alespoň přes obrazovku PC či mobilu, mohou vidět někoho jiného krom členů rodiny. Další důležitým prvkem je to, že se snažíme pravidelnými tréninky udržet děti v pohybu, a hlavně aby z něho měly radost, což je v dnešní době obzvláště důležité. A také jsou hodně důležité, proto abychom udrželi, co nejvíce dětí u sportování.

„Snažíme se pravidelnými tréninky udržet děti v pohybu, a hlavně aby z něho měly radost, což je v dnešní době obzvláště důležité“

Ty osobně tvoříš pro hráče online tréninky a cvičení. Jak těžké je motivovat svěřence na dálku?

Je to velice náročné, ale snažíme se, co jen to jde. Víme, že online prostřední není optimální, ale na jednu stránku se v tom snažíme najít něco pozitivního a to, že se daleko více zaměřujeme na komunikaci s jednotlivci napříč kategoriemi. Využíváme daleko více pro tréninkový proces online prostředí zejména nový software XPS Network, který je pro náš klub velkým krokem vpřed a zefektivní nám celý tréninkový proces. 

Česká florbalová unie už oznámila, že po letošní sezoně se nebude postupovat ani sestupovat, díky čemuž není nutné ani rozehrát play-down nejvyšších soutěží mužů a žen, a dohrán nebude ani Pohár Českého florbalu. Na další dopady u celostátních soutěží se stále čeká. Takže v této fázi už asi nejde o tréninky pro návrat do ligové soutěže, změní se teď nějak tréninkový plán?

Chceme dále pokračovat ve stejném rytmu, jelikož kdybychom upravili tréninkový proces do úspornějšího režimu, tak by to mohlo být pro celý klub devastující, a to v tom, že by kluci o sport ztratili zájem, což nechceme, jelikož víme, jak je sport nesmírně důležitý pro komplexní rozvoj jedince. 

„Jestliže se nebude komunikovat, tak řada hráčů ztratí chuť vůbec sportovat“

Momentálně tedy připravuješ hráče pro nadcházející sezonu, máš nějakou představu, jaká bude?

V tuhle chvíli se snažíme udržet u hráčů pravidelný návyk, který je stěžejní a jaká bude sezona? Tak na to nemám jednoznačnou odpověď, jelikož situace se neustále nějak vyvíjí a my můžeme jenom doufat, že nadcházející sezona bude především režimem podobná těm, které byly před covid krizí.

Na vše nové jsme si všichni museli zvyknout a přizpůsobit se. Ty připravuješ pro hráče i veřejnost videa podle kterých se mohou aktivně zapojit do sportovních aktivit. Trávíš tak v online prostoru hodně času.  Jak se s tím podle tebe hráči vyrovnali, zvládají to? 

Vidím, že někteří hráči se s tím vyrovnávají velice dobře a někteří hůře, ale na nás je být s nimi neustále v kontaktu a hovořit s nimi o tom. Jestliže se nebude komunikovat, tak řada hráčů ztratí chuť vůbec sport provozovat, a proto se snažíme o maximální komunikaci a motivaci.

Jaké další komplikace ještě Covid-19 ve světe sportu napáchal?

Největším problém vidím v tom, že hráčům především mladších kategorií chybí sociální kontakt se svými spoluhráči. Je to hrozně náročné pro psychickou stránku, když člověk musí být neustále v domácích podmínkách. Za druhé vidím další komplikaci v tom, že někteří hráči zanevřou na sport úplně, protože takto dlouhý výpadek to někomu znechutí natolik, že už ten sport nebude chtít dělat.

Sportovní aktivity, které v klubu probíhají, jsme již představili, ale pojďme si to zopakovat. Mohou se nějak do sportovních aktivit klubu zapojit i rodiče nebo veřejnost?

Určitě se mohou rodiče, a i veřejnost zapojit. Máme řadu projektů, mezi které patří například závod na Mount Everest, kde mohou zaevidovat svoji pohybovou aktivitu a pomoct tak v soutěžení mezi sportovními kluby, kde jde především o čest a slávu.

V každém týdnu také zveřejňujeme cvičení pro veřejnost, kde si může každý zasportovat a udělat něco v této době pro imunitu a pro mentální a fyzické zdraví.

Další novinkou je Rytířská tipovačka, kde mohou hrát o hodnotné ceny z našeho fanshopu

Chceme náš rozhovor zakončit něčím optimistickým. Prozraď nám nějakou radu, jak překonávat tohle období?

Pokud budu čistě mluvit za sebe tak je to jednoznačně pohybová aktivita, čas s rodinou, kamarády (video hovory), otužování, pobyt v přírodě to jsou takové moje stěžejní prvky, bez kterých si momentálně nedokážu představit svůj život. 

Děkujeme, přejeme hlavně pevné zdraví.


autor: Nikola Remešová